Jak analyzovat volby Timeframe

Špatná volba časového rámce (timeframe) bývá zpravidla jednou z příčin neúspěchu obchodníků. Každý dílčí časový rámec má svůj vlastní trend a vlastní specifika. Důležité je sledovat ty časové rámce, které nejvíce odpovídají vašemu stylu obchodování, jak jsem uvedl již v roce 2007, v rámci studie timeframe a SOK. Většina obchodníků si vybere svůj jeden časový rámec a pak ho téměř nikdy neopustí. Jsou tak zamknutí ve svém časovém rámci, že zapomenou na další možnosti. Dalším extrémem jsou obchodníci, kteří neustále přecházejí z jednoho časového rámce do jiného časového rámce neplánovaně. Tito obchodníci jsou většinou poháněni emocemi, obchodují velmi impulzivně a většinou brzy skončí. Přidání další dimenze času do vaší analýzy vám poskytne výhodu oproti ostatním obchodníkům, kteří obchodují pouze v jednom časovém rámci. Největší chybou, kterou obchodníci dělají, je to, že obvykle začínají s analýzou na nejnižších ze svých časových rámců a až poté postupují do vyšších časových rámců.

Jaké jsou tedy výhody pohledu na více časových rámců ?

 1. Poskytují různé pohledy na trh a různé pohledy na burzovní titul (měnový pár).
 2. Umožňují efektivně vyhledávat nadcházející oblasti podpory nebo odporu.
 3. Umožní včas zjistit změny trendu.
 4. Pomáhají vstoupit nebo odejít z obchodu co nejdříve.
 5. Pomáhají potvrdit změnu trendu ve vyšším časovém rámci.
 6. Umožňují zjistit např. vazbu majors páru na vedlejší páry.
 7. Trend se může v časovém rámci, který obchodujete, jevit odlišně než aktuální nebo dlouhodobý trend.
 8. Klíčové úrovně podpory a odporu mohou být v blízkosti vašeho obchodu, ale to nelze vidět na jednom časovém rámci, se kterým tak rád a často obchodujete.
 9. Možná jste podnikli skvělý obchod v kratším časovém rámci a dosáhli svého cíle, ale neuvědomili jste si, že pokud jste užili delší časový rámec, mohli byste získat větší zisk.
 10. Přesné vstupní body můžete získat již v kratších časových rámcích.

Příklady: scan a YT z  vlastní úpravy online free aplikace pro forex, akcie, komodity aj.

Důležité je si pamatovat, že trend v delším časovém rámci měl více času na vývoj, což opačně znamená, že bude trvat většinou i delší dobu, než pár otočí směr a změní kurz. Většina začátečníků se dívá pouze na jeden časový rámec. Obchodují jeden časový rámec, použijí své ukazatele a bohužel ignorují ostatní časové rámce. Problém pak je v tom, že např. nový trend, přicházející z jiného časového rámce často nevnímají, protože jej prostě ani nezachytí. Použijte alespoň dva (ideální jsou tři), ale ne více než čtyři časové rámce. Pokud přidáte další, vznikne timeframe guláš, který už postrádá smysl. Pokud jsou časové rámce příliš blízko sebe (např. 10 min., 15 min. a 30 min.) nebudete schopni rozeznat rozdíly, což je zbytečné a málo efektivní. Různé aplikace nabízejí přes deset časových rámců (od ticku až po rok) a je to hlavně proto, že na trhu existují různí účastníci trhu s různým stylem tradingu. Každý obchodník by měl obchodovat s konkrétními časovými rámci, které odpovídají jeho vlastnímu pohledu na trh.

 • Swing trader, který se zaměřuje na denní graf, může pomocí týdenních grafů identifikovat primární trend a hodinový graf pro identifikaci krátkodobého trendu.
 • Intradenní obchodník, který má nastavený hodinový graf, může použít čtyřhodinový graf jako základ k identifikaci primárního trendu a 15 min. graf k identifikaci krátkodobého trendu.
 • Poziční trader se může zaměřit na týdenní grafy, používat měsíční grafy k identifikaci dlouhodobého trendu a denní grafy k identifikaci vstupů a výstupů.

Použití analýzy v několika časových rámcích sice vyžaduje více pozornosti a času než analýza jednoho rámce, ale přináší daleko lepší výsledky v analýze trhu i při samotném obchodování. Analýza více časových rámců je přesně to, co jeho název znamená: proces pohledu na stejnou měnovou dvojici nebo i na více měnových párů, akcie atd., v různých časových rámcích.